Особливості зменшення ІП суми податку на фіксовані страхові платежі за самого себе в повному розмірі, якщо працівник звільнений

Питання: Індивідуальний підприємець поєднує ЕНВД і УСН (6%). У штаті був єдиний працівник, праця якого використовувався при здійсненні діяльності, що обкладається як ЕНВД, так і податком при УСН. У березні 2018 р працівник звільнився, а діяльність, щодо якої сплачувався ЕНВД, припинена. Чи вправі індивідуальний підприємець при обчисленні податку на ССО зменшити суму податку на фіксовані страхові платежі індивідуального підприємця за самого себе в повному розмірі? Якщо вправі, то в якому періоді?

особливості зменшення іп суми податку на фіксовані страхові платежі за самого себе в повному розмірі, якщо працівник звільнений

Відповідь: При звільненні в березні 2018 р єдиного працівника, який працював у індивідуального підприємця при здійсненні діяльності як на ЕНВД (припинена), так і на ССО, індивідуальний підприємець має право при обчисленні податку на ССО зменшити суму податку на фіксовані страхові платежі за самого себе в повному розмірі в 2019 р

Обгрунтування: Можливість платників податків, які застосовують в якості об’єкта оподаткування доходи, зменшити суму податку (авансових платежів з податку) передбачена ст. 346.21 Податкового кодексу РФ. Так, в нормі перераховані види страхових внесків та витрат, на які можна зменшити суму податку або авансових платежів.

При цьому законодавець виділяє два випадки, в залежності від яких різниться розмір сум, які можна віднести на зменшення податку, а саме в залежності від того, є у платника податків - індивідуального підприємця наймані працівники чи ні. Платники податків, в тому числі індивідуальні підприємці, у яких є наймані працівники, має право зменшити суму податку (авансових платежів з податку) на суму передбачених витрат не більше ніж на 50 відсотків. Індивідуальні підприємці, які обрали в якості об’єкта оподаткування доходи і не виробляють виплати й інші винагороди фізичним особам, зменшують суму податку (авансових платежів з податку) на сплачені страхові внески на обов’язкове пенсійне страхування та на обов’язкове медичне страхування в розмірі, визначеному відповідно до п. 1 ст. 430 НК РФ (тобто фактично в повному розмірі, передбаченому нормою, за себе).

особливості зменшення іп суми податку на фіксовані страхові платежі за самого себе в повному розмірі, якщо працівник звільнений

Згідно ст. 423 НК РФ для страхових внесків розрахунковим періодом визнається календарний рік, а звітними періодами зізнаються I квартал, півріччя, дев’ять місяців календарного року. Статтею 430 НК РФ визначено розміри страхових внесків, які сплачуються платниками, у тому числі індивідуальними підприємцями, які не виробляють виплат та інших винагород фізичним особам.

Порядок обчислення і сплати страхових внесків, що сплачуються платниками, які не виробляють виплат та інших винагород фізичним особам, визначений в ст. 432 НК РФ. Статтею передбачено, що обчислення суми страхових внесків, які підлягають сплаті за розрахунковий період платниками, проводиться ними самостійно. Суми страхових внесків обчислюються платниками окремо щодо страхових внесків на обов’язкове пенсійне страхування та страхових внесків на обов’язкове медичне страхування. Суми страхових внесків за розрахунковий період сплачуються платниками не пізніше 31 грудня поточного календарного року. Страхові внески, обчислені з суми доходу платника, що перевищує 300 000 руб. за розрахунковий період, сплачуються платником не пізніше 1 липня року, що настає після закінчення розрахунковим періодом.

Таким чином, по відношенню до індивідуальних підприємців з питання сплати страхових внесків застосовуються тільки розрахунковий період і конкретна дата, до якої необхідно зробити сплату платежів. Разом з тим дата, починаючи з якої можна зробити сплату страхових внесків, не встановлена, тобто індивідуальний підприємець може зробити сплату страхових внесків за себе в будь-який день 2018 р

Як випливає із запитання, з квітня 2018 року з звільненням єдиного працівника у підприємця будуть відсутні наймані працівники, отже, виникає питання, чи може він застосувати зменшення податку або авансових платежів по єдиному спрощеному податку в передбаченому п. 1 ст. 430 НК РФ повному розмірі, без обмеження 50-процентного порогу. Відповідно, індивідуальний підприємець може зменшити суму податку (авансового платежу з податку), що сплачується у зв’язку із застосуванням спрощеної системи оподаткування, на передбачений розмір страхових внесків у фіксованому розмірі. Разом з тим виникає питання: в якому саме періоді - з наступного календарного року або починаючи з II кварталу, коли найманий працівник вже звільнений?

З цього питання слід враховувати, що відповідно до ст. 346.19 НК РФ податковим періодом при застосуванні спрощеної системи оподаткування є календарний рік. Таким чином, при визначенні того, чи має індивідуальний підприємець найманого працівника, до уваги необхідно приймати саме календарний рік. Отже, в 2018 р буде вважатися, що такий працівник був, незважаючи на звільнення в березні 2018 р отже, обмеження в 50 відсотків сплачених сум страхових внесків при зменшенні єдиного податку буде застосовуватися в тому числі і за своїми внесками, сплаченими в 2018 м, теж. Виходячи з конструкції розглянутих статей НК РФ вважаємо, що розмір відрахування (повністю або 50 відсотків) буде залежати від того, був протягом року у індивідуального підприємця найманий працівник чи ні, був він в податковому періоді роботодавцем чи ні. Починаючи з 2019 р індивідуальний підприємець зможе зменшити суму єдиного податку на свої фіксовані платежі по страхових внесках уже в повному розмірі.

особливості зменшення іп суми податку на фіксовані страхові платежі за самого себе в повному розмірі, якщо працівник звільнений

Зазначена позиція була розглянута в Листі Мінфіну Росії від 13.05.2013 N 03-11-11 / 158. Відомством зазначено, що індивідуальні підприємці втрачають право зменшувати суму обчисленого податку (авансових платежів з податку) на всю суму сплачених за себе страхових внесків починаючи з того податкового (звітного) періоду, з якого вони починають виробляти виплати та інші винагороди фізичним особам. Якщо індивідуальний підприємець має працівників протягом року, відповідно, починаючи з I кварталу року і до кінця поточного року (податкового періоду) для даного платника податків діє обмеження на відрахування страхових внесків у розмірі 50 відсотків від суми обчисленого податку (авансових платежів з податку). Також згідно з Листом Мінфіну Росії від 12.05.2014 N 03-11-11 / 22085 з метою застосування спрощеної системи оподаткування індивідуальний підприємець має право зменшувати суму податку (авансових платежів з податку), обчислену за податковий (звітний) період, на сплачені страхові внески у фіксованому розмірі без обмеження починаючи з податкового періоду, наступного за податковим періодом, у якому припинили дію трудові договори з працівниками або цивільно-правові договори, які передбачали виконання фізичними особами робіт (оказ ня послуг).

З повагою до вашого бізнесу,

Сушонкова Олена

ВІДВІДАЙТЕ НАШ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН

Уже в продажу електронне методичний посібник “Все про уточненої податкової декларації” автора Сушонковой Олени

Дізнайся, як правильно виправити помилки в податкових деклараціях

Уже в продажу електронне методичний посібник “Все про рахунках-фактурах” автора Сушонковой Олени

Дізнайся, як правильно обчислити податок на додану вартість без помилок в рахунках-фактурах

Підписуйтесь на нас:

ВК Facebook Дзен Однокласники Telegram

Список всіх публікацій блогу ви знайдете На головній сторінці каналу

Матеріал підготовлений з використанням системи КонсультантПлюс

ІНШІ МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Як індивідуальному підприємцю додати нові види діяльності

10 відео ІП та податки

Як індивідуальному підприємцю сплатити за себе ПДФО з отриманого доходу

Податкове відомство пояснило як отримати відомості про реєстрацію громадянина як ІП

Чи повинен ІП, що застосовує ССО, сплачувати ПДВ, якщо він не виставляв рахунок-фактуру?

В яких випадках ФНС РФ має право запросити у ІП книгу обліку доходів і витрат?

Що таке податкові відрахування по ККТ для ІП і як їх отримати?

Чи може податковий орган вимагати документи для перевірки ВП на ПСН?

ІП здає земельні ділянки в оренду - можна взяти патент

Страхові внески, індивідуальний (персоніфікований) облік для ІП на ПСН

10 публікацій проблеми ІП

10 відео ІП в 2018 році

ІП сплатив по рахунку білоруської організації послуги готелю та перекладацькі послуги. Чи буде він податковим агентом з ПДФО?

Як можуть розраховуватися готівкою організації та ВП?

Що пропонують підприємцям багатофункціональні центри держпослуг

Що податківці просять ІП пояснити по страхових внесках

Податківці розсекретили помилки, які шукають під час перевірок ВП



ЩЕ ПОЧИТАТИ